Marcel Babczynski: Bankovnictví, infrastruktura a digitalizace
Marcel Babczynski je odborníkem na financování infrastruktury a digitální ekonomiku. V těchto oblastech působil jako výkonný ředitel v České spořitelně a Erste Group Bank. Rovněž byl po několik let předsedou představenstva Erste Grantika Advisory.
Je absolventem MBA programu Rochester Institute of Technology a MA programu mezinárodních vztahů na Central European University. Ve volném čase se teď věnuje hlavně plavání, je také plaveckým rozhodčím. K jeho dalším zájmům patří klasická kytara a klasická motorka.
Marceli, účastníci SAMBA akcí tě znají jako odborníka na bankovnictví, infrastrukturní projekty a digitalizaci (nejen) ve veřejném sektoru. Jak jsi se k těmto oblastem dostal a které jsou ti nejbližší?
Vděčím za to České spořitelně. Je to banka, která motivuje své zaměstnance k tomu, aby přicházeli s novými myšlenkami. Pokud pak usoudí, že jsou smyslupné, dává jim příležitost je realizovat.
Bylo tomu tak nejprve u infrastrukturních projektů, kdy jsem na základě identifikace nového segmentu trhu a získání prvního mandátu dostal možnost sestavit poradenský tým, který následně pracoval na zajímavých projektech po celé střední a východní Evropě. Zkušenost z práce na komplexních mezinárodních zakázkách s lidmi z celého světa je naprosto jedinečná. Pokud se vám například na dálničním projektu v Bukurešti sejde u jednoho ministerského jednacího stolu několik Rumunů, Francouzů, Rakušáků, Řeků, Němec, Maďar a Čech, je už pak opravdu o čem mluvit.
O pár let později se to opakovalo i v případě digitalizace společnosti. Je to nastupující trend, který zásadním způsobem změní způsob fungování měst a obcí, firem i domácností. Nejen pro výrobní firmy ale i pro finanční instituce je to ohromná příležitost, jak získat nové zdroje příjmů. Řekli jsme si, že chceme být první bankou, která toto téma pořádně uchopí, zmapuje a využije. Proto jsme spustili vlastní program „Chytré město“, který propojuje naše hlavní klientské segmenty (veřejný sektor, firmy, občany) a je pro ně v oblasti digitalizace nejen poskytovatelem financí nebo platebního styku, ale i důvěryhodným rádcem a obchodním prostředníkem.
Jsi jedním se zakladatelů Asociace pro rozvoj infrastruktury a Czech Smart City Clusteru. Jaká je jejich role?
Považuji za důležité dívat se na byznys i v delší perspektivě. Nejde jen o to krátkodobě vydělat, chceme tady přece být a podnikat i za pět, deset, třicet let. Proto musí být firmy také partnery veřejného sektoru v metodických, legislativních, vzdělávacích a odborných záležitostech. Musí pomáhat utvářet celkový rámec pro podnikání v naší společnosti.
To je přesně role profesních sdružení, která soustředí zájmy a názory soukromého sektoru a dokáží je nestranně předkládat a vysvětlovat ministerstvům, úřadům, nebo samosprávám.
Asociace pro rozvoj infrastruktury se věnuje inovativním způsobům přípravy, financování i realizace staveb. Czech Smart City Cluster zase koncentruje znalosti z nového digitálního světa. O to je jejich význam a přidaná hodnota větší.
Máš velký a detailní přehled o řadě oblastí. Jaké strategické trendy nejvíce ovlivní svět kolem nás v příštích letech a jak by na to měly reagovat naše firmy, instituce a nakonec i my osobně?
Občas říkám, že za pár desítek let bude všichni žít v Matrixu, pokud v něm už tedy nevědomky nežijeme už dnes. Digitalizace společnosti je bezesporu tou nejzásadnější změnou, která nás ovlivní. Její první důsledky vidíme již dnes.
Já třeba už moc nejezdím nakupovat. Objednám si zboží na internetu a ono za mnou přijede domů. Internet a dovážka mění nákupní chování spotřebitelů. Z měst tak časem třeba zmizí dnešní hypermarkety. Nahradí je distribuční centra, ze kterých budou dodávky rozvážet zboží přímo do našich domovů.
Do kina také jezdím mnohem méně než dřív. Doma mám velkou televizi s připojením k internetu. Filmy si stahuji a moje pohovka je pro jejich sledování mnohem pohodlnější, než polstrovaná křesla v multikinech. Nedávno jsem si v obchodě nasadil na hlavu 3D brýle a podíval se na ukázku nějakého filmu. Ještě to není úplně ono, ale za pár let … kina zmizí.
Banky už před pár lety „poslaly“ valnou část klientů z poboček na gauč a omezili pobočkovou síť. Díky internetovému bankovnictví si lidé mohou své finanční záležitosti vyřídit ze svého domova. Teď něco podobného zavádí města ve formě e-úřadu. Své záležitosti s radnicí si také brzy vyřídíte z gauče a počet lidí na úřadech třeba klesne.
A tak dále. Prostor, ve kterém žijeme bude brzy vypadat podstatně jinak, než jak jsme dnes zvyklí.
Účastníci SAMBA knižních klubů o tobě ví, že jsi i spisovatel… Jaké to pro tebe bylo, napsat knihu a chystáš nějakou další do budoucna?
Jedno lidové „moudro“ praví, že každý chlap po čtyřicítce se buď rozvede, nebo si koupí motorku. Já jsem se z příznaků krize středního věku pokusil vypsat jednou povídkovou knížkou. Bylo to velmi osvěžující a jsem rád, že byla čtenáři docela příznivě přijata. Jestli napíšu ještě nějakou další, nevylučuji. Pro jistotu jsem si však pořídil i tu motorku.
Jak se ti líbí akce SAMBA a co ti přináší?
SAMBA je pro mě naprosto jedinečným spolkem chytrých lidí, kteří mají zájem sdílet své různorodé zkušenosti, rozšiřovat si obzory a neustále odborně i lidsky růst. Zároveň pořádá rozmanité akce od přednášek zajímavých lidí, přes knižní večery, až třeba po „lenivé“ odborné semináře ve wellnessu. Jsem rád, že se těchto akcí mohu účastnit.
Děkujeme za rozhovor.