Martin Končok: vedoucí obchodního oddělení společnosti ENGEL
Ing. Martin Končok, MBA je vedoucím obchodního oddělení ve společnosti ENGEL strojírenská s.r.o. a od července 2016 vedoucím výrobního oddělení dopravníkových systémů a automatizace. Firma ENGEL Austria GmbH je celosvětově nejvýznamnějším výrobcem strojů na vstřikování plastů. Martin Končok je absolventem Vysoké školy finanční a správní, obor Řízení podniku a podnikové finance. MBA absolvoval na Nottingham Trent University.K jeho koníčkům patří sport, vysokohorská turistika, četba, cestování. Žije v Českých Budějovicích, je ženatý, má syna a dceru.
Už šestnáctým rokem působíš ve firmě, která je celosvětově největším výrobcem strojů na vstřikování plastů. Je to obdivuhodná výdrž. Zdá se, že tě práce musí opravdu bavit…
V ENGEL jsem od roku 2000 a jsem i jedním z prvních dvou zaměstnanců, kteří byli u zrodu kaplického závodu. Kromě roku 2009, kdy nás také poznamenal propad zakázek, ENGEL v Kaplici neustále roste. Dnes je nás 740 a další rozšiřování závodu se právě realizuje. S tím jsou spojené další nové projekty, nové zkušenosti, nové znalosti, tak jako doposud. Pořád mě ráno baví vstávat do práce, těším se na lidi okolo, na kontakt se zákazníkem, na to, že se nám během dne něco povede.
Na kterých pozicích jsi ve firmě zatím pracoval a co se ti podařilo?
U ENGEL jsem začal jako strojní konstruktér. Byl jsem rok v Rakousku na školení v závodě na výrobu lineárních robotů a mým úkolem bylo konstruování přebíracích hlav výlisků z formy stroje.
Asi po půl roce školení za mnou přišlo vedení závodu, jestli bych si s partou pěti montážníků netroufl na výrobu automatizovaných zařízení k robotům. Byla to série 90 ks tzv. “Trayserver” zařízení na plastové díly pro Nokia telefony. Šli jsme do toho a zvládli jsme to.
Vybudovali jsme si důvěru u vedení v Rakousku a pokračovali jsme s výrobou dalších produktů pro automatizaci. Za největší úspěch považuji, že jsme v té době začali budovat i konstrukční oddělení v Kaplici. Ne každá západní mateřská společnost toto dovolí a podporuje. V dnešní době máme 40 vlastních konstruktérů včetně programátorů.
V létě 2008 jsem ENGEL opustil a vyzkoušel úplně jiný obor. Byl jsem výrobním ředitelem firmy zpracovávající stavební sklo. Také úžasná výroba, plná automatizace, ale osobní progres nebyl takový jako v ENGEL, který se v létě 2010 opět ozval a já nastoupil na pozici vedoucího obchodu produktů mimo skupinu ENGEL. Kdybych měl hodnotit, jaké období mi kdy nejvíce dalo ohledně osobního růstu, tak je to právě posledních 6 let, kdy jsem v přímém kontaktu s koncovými zákazníky.
Od července nastupuješ na novou pozici do oblasti dopravníkových systémů a automatizace. Jaké výzvy to pro tebe znamená a na co se nejvíc těšíš?
Po šesti letech v obchodu se vracím do výroby, do oblasti, o které dnes slyšíme denně. Robotizace a automatizace má velkou budoucnost napříč mnoha průmyslovými obory, a když si to spojíte s ENGEL, nelze vedle velké výzvy opomenout obrovskou odpovědnost za zařízení, která na trh dodáváte.
Výroba zařízení pro automatizaci uvnitř skupiny ENGEL funguje na bázi zákazník – dodavatel. Pokud nedáme termín, nevejdeme se cenou, nedáme kvalitu nebo řešení, jsme z kola venku.
A to je to, na co se nejvíce těším. Musíte se stále zlepšovat: inovovat produkt, hledat nová řešení, optimalizovat náklady, vzít s sebou do toho svoje lidi, dodavatele, okolí. Chci navázat na práci kolegy Tomáše Procházky, po kterém oddělení přebírám. Odvedl se svým týmem za 8 let obrovský kus práce. Pro mé pokračování na tomto oddělení si vypůjčím motto Jirky Slezáka „zdravá bolest“. Moc se na ni těším.
Zařízení od ENGEL jsme viděli i nedávno na exkurzi ve špičkové robotizované firmě na severu Moravy, kde se vyvíjejí i vyrábějí hodně komplexní výrobky pro oblast automotive. I zde na vás byly výborné reference. V čem je podle tebe důvod dlouhodobého úspěchu ENGEL?
Dlouhodobý úspěch ENGEL pramení z definování a udržení společných firemních hodnot. Vlastníci se na budoucnost společnosti nedívají po měsících nebo kvartálech, uvažují dlouhodobě, vedení firmy si předávají v generacích. Jsou pro nás vzorem v hospodárnosti a v zavádění inovativních výrobních a manažerských metod. My tyto vzory musíme předávat dále. Zaměstnanci, kteří se do této kultury nehodí nebo ji nesdílejí často dlouho nevydrží.
ENGEL je jednoznačně firma určující technologické trendy vstřikování plastů s extrémní rychlostí inovací. Používání nejnovějších výrobních technologií, velký rozsah vlastní výroby a zaměření se na řešení individuálních požadavků zákazníků zvyšující jejich konkurenceschopnost jsou dalšími základními kameny úspěchu této rodinné firmy.
Jsi pravidelným účastníkem SAMBA akcí a jedním z řádných členů spolku SAMBA. Co se ti na SAMBA líbí a co ti tyto aktivity přinášejí?
SAMBA je pro mě synonymem pro skvělé akce, úžasné, pohodové, úspěšné lidi s neuvěřitelnou pokorou, znamenité přednášející. Lidí, kteří jsou v mých očích úspěšní ve svých činnostech a aktivitách, ale na nic si nehrají.
SAMBA dokáže člověka neskutečně odreagovat, přepnout myšlenky, nahodit se na jinou frekvenci, kouknout do budoucnosti, přispět na dobrou věc. Jirka Slezák, David Kaprál a spol. vytvořili úžasnou věc.
V jižních Čechách, kde působíš i žiješ, působí celá řada dalších absolventů MBA a podobně naladěných progresivních osobností. Dokážeš si představit, že by se v jižních Čechách začaly SAMBA aktivity systematicky rozvíjet?
Dokážu si to představit určitě, a pokud se SAMBA tímto směrem vydá, tak jí budu maximálně podporovat a rád se organizačně připojím.
Čím/jak dobíjíš baterky?
Potřebnou energii nabírám různými druhy aktivit, ale nemám zcela vyhraněnou činnost. Rád si něco přečtu, posedím s rodinou nebo partou dobrých lidí, jednou dvakrát do roka vyrazíme do hor a zdoláme vrchol kolem čtyřtisícovky, běhám ½ maratony i maratony. V současné době se připravuji na ½ ironmana. Snad to na konci července na závodě „triprague“ přežiju.