Pavel Indruch: Centrum materi...

Pavel Indruch: Centrum materiálového výzkumu je špička

Ing. et Ing. Pavel Indruch, MBA je manažerem Centra materiálového výzkumu (CMV) Fakulty chemické VUT v Brně. Působil jako vedoucí oddělení Transferu technologií na MU a má za sebou bohatou manažerskou praxi ve farmaceutických firmách. Je absolventem MBA na Fakultě podnikatelské VUT, která probíhala ve spolupráci s University of St. Francis, Joliet U.S. a inženýrského studia na VUT a to Fakulty podnikatelské a chemické.

Pavle, díky tobě a tvým kolegům se uskutečnila v březnu SAMBA akce v CMV. Účastníci byli spokojeni, vznikají konkrétní spolupráce mezi firmami a CMV a event se dokonce bude pro velký úspěch opakovat 2. června. Co byly cíle této akce a jak probíhala?

Akce se podařila a je zároveň příslibem do budoucna. Chtěli jsme ukázat, že umíme úžasné věci a chceme spolupracovat. Ohlasy od zástupců firem i od našich vědců jsou velmi pozitivní a v tuto chvíli probíhají jednání na třech projektech, které vznikly po SAMBA akci v CMV.

Některé podklady z akce můžete shlédnout na tomto linku.

Co můžeme čekat od akce 2. června v Brně – co zopakujete a co bude navíc?

Centrum materiálového výzkumu je tvořeno šesti laboratořemi. Na březnovém setkání jsme představili Laboratoř biokoloidů a Laboratoř biotechnologie a biomateriálů. V červnu představíme Laboratoře Anorganických materiálů a Laboratoře kovů a koroze. Poslední dvě zmíněné laboratoře mají již fungující spolupráci s českými firmami a očekávají nové výzvy.

Účastníkům z jakých oborů a z jakých typů firem a institucí bys účast doporučil?

Prezentované laboratoře se zabývají nejenom fyzikálními vlastnostmi, ale i vztahy mezi složením, strukturou a vlastnostmi anorganických materiálů. Zaměření těchto laboratoří je směřováno hlavně na anorganické materiály – stavební a keramické materiály, zpracování jejich odpadů (popílky, struska a stavební odpad) a povrchovými úpravy kovů. Účastníci by měli mít vazbu na tyto vědní obory, ale praxe ukazuje, že velmi úspěšná spolupráce vznikla zvláště tam, kde ji nikdo nečekal.

Je možné v několika větách popsat celý záběr a rozsah činnosti CMV?

Centrum materiálového výzkumu je regionální výzkumné centrum, provozované jako samostatné pracoviště Fakulty chemické Vysokého učení technického v Brně. Primárně se zaměřuje na aplikovaný výzkum v oblasti anorganických materiálů a transportních systémů. Projekt byl realizován v rámci Operačního programu Výzkum a Vývoj pro Inovace a bylo do něj celkově investováno více než 200 milionů korun. Peníze šly na vybudování špičkového vědecko-výzkumného centra zaměřeného na materiálový výzkum ve dvou hlavních oblastech: Anorganické materiály a Pokročilé organické materiály a biomateriály.

Kde vidíš příležitosti pro spolupráci firem s CMV do budoucna a co by vám v této oblasti pomohlo k dalšímu úspěchu?

Chemie je všude kolem nás, vstupuje do všech oborů lidské činnosti a my k tomu takto přistupujeme. Umíme se na řadu oborů podívat jinak a zamyslet se nad inovacemi. V akademickém prostředí víme, v čem máme vzdělávat naše studenty, ale nevíme, zda to, co nového nás napadne nebo vznikne, má vůbec nějakou relevanci pro firmy v České republice. Chybí nám tady zpětná vazba a chcete-li přímo zhodnocení vzniklých technologií nebo prototypů. Máme zájem o dlouhodobou spolupráci, kdy jsme ochotni, dle požadavků našeho partnera, zaměřit výzkumnou činnost směrem, který poskytne firmě technologickou a obchodní výhodu.

V současnosti pracuješ pro výzkumné pracoviště vysoké školy, prožil jsi ale i část kariéry v komerční sféře. Jaký byl návrat z privátního do veřejného sektoru?

Rozdíl mezi akademickou a privátní sférou je v některých ohledech značný. Nicméně tento nesoulad vychází se zaměření obou zmiňovaných oblastí. Privátní sektor má za jeden z hlavních úkolů generování zisku a akademická sféra je zaměřena hlavně na vzdělávání a výchovu studentů.

Zdá se, že máš smysluplnou a zároveň intenzivní práci. Máš čas na koníčky a co ti pomáhá dobíjet energii?

Na koníčky času moc nezbývá. Mám tři syny, kteří zatím potřebují velké množství času, Rád jezdím na kole v Drahanské vrchovině a věnuji se chování včel, což je má velká láska.

Jsi účastníkem SAMBA akcí, naposledy jsme se viděli na večeru s Petrem Sýkorou. Jak se ti aktivity SAMBA líbí a jak se ti osvědčuje spolupráce mezi SAMBA a institucí, ve které působíš?

SAMBA akce ale i lidé, kteří se okolo ní pohybují, jsou v mnoha ohledech velmi inspirativní a pokud mi časová vytíženost dovolí, rád se s nimi potkávám. SAMBA akce, která proběhla v našem Centru, byla jedna z nejúspěšnějších akcí zaměřenou na spolupráci s firmami a to i ve srovnání s akcemi, kterých jsme se účastnili v zahraničí.

Děkujeme za rozhovor!

Kontakt na Pavla:
Ing. et Ing. Pavel Indruch, MBA
+420 724 040 583
indruch@fch.vut.cz

About Post Author

js