SAMBA podporuje: LORM – Společnost pro hluchoslepé z.s.
Čím se LORM zabývá?
Představte si, že částečně nebo vůbec nevidíte a neslyšíte, v čem asi budete nejvíc potřebovat pomoc? Určitě vás jako první věc napadne komunikace – potřeba domluvit se s rodinou a lidmi kolem vás. Další důležitou oblastí je prostorová orientace – potřeba orientovat se v prostoru a samostatně se pohybovat ve svém okolí. A do třetice je pro lidi bez zraku a sluchu důležitý přístup k informacím. Ve všech těchto oblastech našim hluchoslepým klientům pomáháme. Máme pět poradenských center v Praze, Liberci, Jindřichově Hradci, Brně a Ostravě, ale nejčastěji byste naše sociální pracovníky zastihli v terénu, když veřejnou či městskou dopravou vyráží za našimi klienty doslova po celé republice, aby je většinou v místě a okolí jejich bydliště doprovodili na úřady, k lékaři nebo na nákupy, když jim tlumočí nebo pomáhají např. s výběrem kompenzační pomůcky, učí je některý z komunikačních systémů jako je Lormova abeceda, Braillovo písmo, taktilní znakový jazyk apod. Také jim pomáhají s prostorovou orientací, učí je samostatně a bezpečně chodit s červenobílou holí. V relativně malém, aktuálně 10-ti členném týmu, pomáháme celoročně a pravidelně kolem 150 hluchoslepým lidem z celé republiky.
Co se vám v posledním roce povedlo a z čeho máte radost?
Právě dopisuji výroční zprávu za loňský rok, tak se pokusím o stručnou a komplexní odpověď. Mám radost, že rok 2015 byl pro naši organizaci rokem obnovy, díky lepší finanční situaci jsme mohli v květnu přijmout personální posilu do Poradenského centra Ostrava, pořádat týdenní pobyt a opět začít vydávat časopis Doteky pro naše hluchoslepé čtenáře ve zvětšeném černotisku, Braillově písmu i jako zvukovou nahrávku v mp3 formátu. Při pohledu zpět se mi vybaví mnoho krásných a veselých setkání s našimi hluchoslepými klienty při nejrůznějších akcích, které se nám podařilo uspořádat.
Málokdo ví, kdo to byl Hieronymus Lorm a co je to Lormova abeceda…
Tak jako v Americe mají slavnou hluchoslepou spisovatelku Helenu Kellerovou, tak i my máme u nás významnou hluchoslepou osobnost, Hieronyma Lorma, který byl literárně i veřejně aktivní a navíc pro svoji potřebu vymyslel komunikační systém, tzv. Lormovu abecedu. Heinrich Landesmann, známý též pod literárním pseudonymem Hieronymus Lorm, byl hluchoslepý básník, filosof a bojovný novinář pocházející z židovské rodiny z Mikulova (9. 8. 1821 – 3. 12. 1902). V patnácti letech náhle ohluchl a následně se mu velmi zhoršil zrak. V roce 1882 ztratil zrak úplně. Pro vlastní potřebu sestavil dotykovou abecedu, pomocí které se dorozumíval se svou rodinou. Lormova abeceda byla veřejnosti představena až šest let po jeho smrti a následně se rozšířila po celé Evropě, dnes se používá nejen u nás, ale i v německy mluvících zemích. Jak funguje? Při Lormově abecedě „píšete“ jednotlivá písmena druhé osobě do dlaně, každé písmeno má určeno bod/tah na jednotlivých prstech nebo na dlani. Vyzkoušet si to můžete podle grafického nákresu zveřejněného na našich webových stránkách LORM. Anebo zajděte na Neviditelnou výstavu na Novoměstské radnici v Praze, kde máme umístěný interaktivní panel s Lormovou abecedou, na kterém si vše můžete krásně natrénovat.
LORM se snaží být užitečný. Čím můžeme být užiteční LORMu my a jak?
Způsobů, jak nám můžete pomoci, je nekonečně mnoho, záleží jen na možnostech, ochotě, dobré vůli a kreativitě každého z nás. Můžete nám zaslat finanční dar na účet nebo dárcovskou SMSku, podpořit nás můžete obyčejným nákupem na internetu, když se zaregistrujete na givt.cz nebo stedrynakup.cz a váš nákup provedete ve prospěch LORMu. Podporovat svoji oblíbenou „neziskovku“ lze i zábavným způsobem, např. zážitkem, sportovní výzvou nebo zorganizováním benefiční akce, uvedu pár příkladů pro inspiraci. Také spolupráce se SAMBOU je živým důkazem toho, že lze spojit příjemné s užitečným, v tomto případě vzdělávání a setkávání lidí s dobrou myšlenkou. Naše spolupráce už běží pátým rokem a moc si našeho dlouhodobého vztahu vážím. Pracuji v LORMu od r. 1999 a už jsem si tak nějak zvykla, že práce v „neziskovce“ je pro organizaci i lidi uvnitř spojena s trvalou finanční nejistotou. Každá pomoc je pro nás důležitá, ať už nám chcete pomáhat jednorázově či dlouhodobě, v roli odborníka či dobrovolníka, individuálního dárce nebo strategického partnera, vytrvalce nebo „poutníka“, každá pomoc se počítá a je vítána!
Kde najdeme další informace a jak vás můžeme kontaktovat?
Veškeré informace o tom, co děláme, najdete na našich webových stránkách LORM. Dalším podrobným zdrojem jsou naše výroční zprávy, které jsou na našem webu k dispozici online i ke stažení, najdete tam také informace o komunikačních systémech osob s hluchoslepotou, kontakty na naše poradenská centra, ucelené informace pro dárce včetně jmenovitého poděkování. A chcete-li být s námi v pravidelném a úzkém kontaktu a dostávat nejčerstvější informace, přidejte si nás na Facebooku.
Mgr. Petra Zimermanová je dvanáctým rokem ředitelkou organizace LORM – Společnost pro hluchoslepé z.s., která od r. 1991 sdružuje hluchoslepé spoluobčany, jejich rodinné příslušníky a zájemce o problematiku osob s hluchoslepotou z řad odborné i laické veřejnosti. Je absolventkou magisterského studia Občanský sektor na Fakultě humanitních studií na Univerzitě Karlově v Praze, během své dlouholeté praxe si osvojila spoustu praktických dovedností z oboru řízení neziskové organizace i hluchoslepoty. Když zrovna nepíše žádosti o granty, neřídí tým či nejezdí jako trasér na běžkách nebo tandemovém kole s hluchoslepými klienty, zaručeně někde „lítá se zrcadlovkou“. Slabost má pro východy slunce, světlo a stíny, mlhy a reflexe, červenou nit, detail i celek, rodinu a přátele, hory, Woodyho Allena, severské i jiné „divné“ filmy, tenis, divadlo, hudbu, dobré víno a jídlo, zkrátka pro vše, co je hravé, vtipné, kvalitní a smysluplné…