Milada Matiovská: MBA bylo vynikající zkušeností, do praxe mi dalo hodně
Odjakživa chtěla být doktorkou, na medicínu udělala i přijímačky, ale pak přišla příležitost odcestovat na rok do Ameriky. „Byl rok 1991 a já jsem se jako osmnáctiletá holka z Vyškova najednou ocitla na newyorském letišti. Ten šok si nedovedete představit. Každopádně když jsem se pak vrátila sem, věděla jsem, že tu chci taky ‚budovat kapitalismus‘. Že to ta země potřebuje a už tu nemůžeme žít tak, jak jsme žili,“ vzpomíná na své nadšení, se kterým se vrhla do sféry ekonomie, současná ředitelka firmy QUANTUM Milada Matiovská.
Plynárenství se může zdát jako vcelku mužská oblast, jak často se vám stane, že máte jednání a na druhé straně stolu je taky žena?
Sice je to opravdu hlavně mužská oblast, ale vzhledem k tomu, že se věnujeme činnostem napříč plynárenským portfoliem, mezi nimi i obchodu, tak tam je těch žen už více. Ale celkově je ten poměr tak 80 na 20 ve prospěch mužů.
Vy sama se v tomhle světě pohybujete jak dlouho?
Ve firmě Quantum pracuji 20 let, prošla jsem si různými posty odspoda nahoru. Nastoupila jsem jako asistentka. Díky své znalosti angličtiny, která v té době ještě nebyla v České republice tak rozšířená, jsem začala působit hlavně na zahraničním obchodě na obchodním oddělení, později už ne jako asistentka, ale jako obchodník. Následovaly zkušenosti s certifikacemi ISO a takhle jsem postupně poznala v podstatě celou firmu. Cítila jsem potřebu se dovzdělat, a proto jsem v roce 2005 nastoupila na MBA a po jeho absolvování v roce 2007 jsem se stala výkonnou ředitelkou.
Takže posledních 13 let zastáváte stejnou pozici. Zažíváte ještě pocit růstu?
To prostředí je tak turbulentní, že rosteme každý den, i když nechceme. Učíme se každý den, na všech postech. Musíme se přizpůsobit veškerým tlakům z vnějšího i vnitřního prostředí.
Jaké ty tlaky jsou?
Z mého pohledu je v posledních letech na podnikatele kladen obrovský tlak státní správy a samosprávy. Narůstá byrokracie i počet zbytečných administrativních úkonů na nefunkčních softwarech, které jsou spjaté s e-governmentem. Místo abychom pracovali a věnovali se byznysu, komunikujeme nefunkčním způsobem se státní správou a samosprávou; místo aby nás nechali pracovat, přidělávají nám práci. Další sférou je samozřejmě legislativní prostředí. Dost často v ČR představuje problém vymahatelnost práva, hlavně toho obchodního; v rámci fyzických osob to funguje, ale v oblasti B2B je to myslím velice špatné.
Když srovnáte Quantum na začátku a na konci těch dvou desetiletí, kdy tu působíte, v čem vidíte největší změnu nebo posun?
Zaprvé, počet zaměstnanců i obrat se takřka zdvojnásobil. Ze 30 je nás 60 a z 200 milionů je téměř půl miliardy. Zadruhé, rozrostlo se portfolio našich činností. Od vzniku firmy, což už je 27 let, ji provází stavební činnost v oboru plyn, voda, topení a kanalizace, developerská činnost, inženýring nebo velkoobchodní prodej plynových zásobníkových ohřívačů vody a kotlů na vytápění. Po roce 2002, kdy se uvolnilo legislativní prostředí v ČR, se přidaly nové podnikatelské záměry: stali jsme se například jedním ze čtyř distributorů plynu v republice.
Vzdělání expiruje
MBA jste studovala souběžně s prací ve firmě. Zkoušela jste hned v praxi teoretické znalosti, které jste načerpala?
Toto přesně zafungovalo, ten synergický efekt. Na jednotlivé moduly jsme zpracovávali assignementy a já jsem si na nich řešila bolesti v naší firmě. Každou tou oblastí jsem se musela detailně zabývat, i když mě v tu chvíli třeba netrápila; musela jsem se do ní ponořit, nasát tu agendu, a samozřejmě to přinášelo různé nové nápady, pozitivní změny. Pro mě bylo MBA vynikající zkušeností, do praxe mi dalo hodně.
Čerpáte z toho ještě dneska, nebo je potřeba vzdělání obnovovat?
Vzdělání expiruje, v dnešní době rychleji než kdy dřív, takže je potřeba se ve své oblasti vzdělávat neustále. Specializace je s ohledem na to, jak je penzum znalostí v jednotlivých oborech obrovské, nutná, ale samozřejmě to neznamená přestat se koukat kolem. Taky nesmíme zapomínat na věci, které doba nutně přináší, technologie, průmysl 4.0, software, hardware… Do hlavy je potřeba pořád něco vkládat, aby mozek bobtnal.
Hraje v tomhle ohledu nějakou roli i SAMBA a její akce?
SAMBA je úžasný organismus, který má všem účastníkům akcí co dát. Kontakty tu nefungují jen na pracovní úrovni, ale hlavně na té kamarádské. Potkáváme se neformálně na různých akcích, ať už na workshopových a vzdělávacích, nebo na pivních… Chodím na ně ráda. Nejsem schopná z té široké škály absolvovat všechno, ale jsem aktivní účastník a baví mě to, dává mi to smysl.
U čeho si odpočnete?
Odjakživa jsem sportovala, baví mě individuální, pro hlavu odpočinkové sporty jako běh, jízda na kole, nebo posilovna. Svůj dětský sen stát se lékařkou jsem přetavila alespoň do záliby a jsem certifikovaný terapeut celostní medicíny doktora Josefa Jonáše. Mám ráda dobré jídlo, dobré víno, saunu, hory a samozřejmě je mým koníčkem i rodina, teď mám čerstvě vnučku. Důležité podle mě je žít v harmonii a snažit se stres a těžkosti, které život přináší, kompenzovat optimistickou myslí, sebeláskou ke svému tělu a celkově zdravým přístupem k sobě sama.
A toto jste uměla od začátku? Přece jen je toho stresu na vrcholových pozicích asi hodně, neexistuje pevná pracovní doba, člověk to v hlavě asi neustále řeší…
V korporátech to je takový závod o to, kdo má víc odpracovaných hodin, kdo víc času stráví v autě, v letadle; my jsme přece jen pořád taková rodinná firma, byť je nás šedesát. A ten work balance se snažíme dodržovat všichni. Že se nám to daří, dokládá to, že polovička zaměstnanců je tam deset a více let. Snažíme se skloubit normální zdravý životní styl, rodinu a práci, tak aby byla přirozenou součástí života. Firma je zdravá, dokud jsou v ní zdraví lidé. Ne jako v těch korporátech, odkud odcházejí po čtyřech letech zničení. Nedovedu si představit, že by bylo dlouhodobě udržitelné to, co jste popsala.
Předseda představenstva je zároveň váš manžel, opravdu si nenosíte práci domů?
Museli jsme si pravidla jasně vymezit už na začátku. Netvrdím, že jsme v obýváku nikdy neprobrali jediné pracovní téma, zvlášť jde-li o nějakou krizovou situaci, ale snažím se to eliminovat na nezbytné minimum. Nemít ze života nepřetržitou pracovní dobu. S jistou dávkou sebekázně a prací s vlastní myslí se to nastavit dá.
Děkujeme za rozhovor!
Kontakt:
Ing. Milada Matiovská, MBA., MSc.
tel: +420 724 703 973
milada.matiovska@quantumas.cz
otázky: Radka Loukotová
foto: archiv Milady Matiovské